Konut Kredisi Alırken Alınan Masraflar Nelerdir?

  Konut Kredisi Alırken Alınan Masraflar Nelerdir?
  08.03.2021
  400
  A+
  A-

  Konut kredisi; Satın almak istediğimiz evin bankaya teminat gösterilmesiyle kullanılan kredi türü olarak bilinen bu kredi de sabit faiz oranlarıyla 5 yıldan 30 yıla değişen sürelerde krediden yararlanılabilir. Kredi tutarı ilgili kanunlar gereği satın almak istediğimiz evin ekspertiz değerinin ancak %75’ini karşılayabilmekte geri kalan miktarın elimizde mevcut olması gerekmektedir.

  Konut Kredisinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

  Konut kredisi talebiyle başvuru yapıldıktan sonra gerekli ön kabul sağlanmışsa ilgili belgeler ile bankaya müracaat edilir. Bu belgeler nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanını içerir belgelerdir. Konut kredisi başvurusunun olumlu sonuçlanması için kredi sicil notunun düşük olmaması kişinin kara listede bulunmaması gerekmektedir. Konut kredilerinde alınan ev ipotek altına alındığı için ipotek istenmez fakat gelir beyan edemeyenler için bazı bankalar kefil gösterilmesini istemektedir.

  Konut Kredi Masrafları ve Ücretleri Nelerdir?

  Tüketiciler konut kredisi kullanırken ihtiyaç kredisi masraflarını göz ardı etmekte ve daha çok faiz oranlarıyla ilgilenmektedir. Konut kredilerinde faizlere dikkat edilmesi gerektiği kadar diğer kalemlere ait giderler de hesaplanmalıdır.

  Konut kredisi çekilirken talep edilen masraflar;

  Kredi Tahsis Masrafı; dosya masrafı olarak da bilinir. Çekilen kredi masrafının binde 5’i bankaya ödenmektedir. 100.000 TL tutarındaki bir kredide tahsis masrafı yaklaşık 500 TL’dir.

  Ekspertiz Masrafı; Bankalar satın alınacak evin değerini belirlemek için ekspertiz görevlendirir. Bu görev sebebiyle ortaya çıkan masraf kredi kullanandan tahsil edilir. 100.000 TL tutarındaki bir kredide ekspertiz masrafı 700-1000 TL arasında değişmektedir.

  Hayat Sigortası; Birçok banka sağladığı krediyi garantiye almak için hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Hayat sigortasının miktarı kişinin yaşı, cinsiyeti, mesleği, geliri, çekilen kredinin tutarına göre değişmekle birlikte ortalama 100-200 TL arasındadır.

  Konut Sigortası; Yasal olarak zorunluluk bulunmasa da bankalar kredisini sağlama almak amacıyla konutun uğrayabileceği yangın, sel, doğal afet gibi zararlardan kurtulmayı amaçlar. Evin değerine göre yılık 100-200 TL arasında konut sigorta masrafı tüketiciden tahsil edilir.

  Zorunlu Deprem Sigortası(DASK); DASK sigortası tüm konutlar için yasal zorunluluk taşır. Bu sebeple konut kredisi kullanırken deprem sigortası yaptırmak zorunludur. 100.000 TL’ye kadar olan ev kredilerinde 100-200 TL arasında DASK masrafı çıkmaktadır.

  İpotek Tesis Ücreti; Bankalar kredi kullanılarak satın alınan konuta ipotek işlemi uyguladıkları için bu işlemden ipotek tesis ücreti alırlar. Bu ücret bankadan bankaya göre değişmekle birlikte 150 TL civarındadır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.