Kredi Kartı Asgari Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

  Kredi Kartı Asgari Ücreti Ödenmezse Ne Olur?
  03.06.2021
  170
  A+
  A-

  Son yılların en popüler ödeme yöntemi olan kredi kartları, kullanımda büyük kolaylık sağlamıştır. Kredi kartı, rahatlığı nedeniyle oldukça popüler bir ödeme aracı olmasına rağmen, doğru kullanılmadığı takdirde ödeme zorluklarıyla karşılaşabilirsiniz. Borçları geri ödemeyi geciktirirseniz, borç faizinin gecikmesi, kredi kartı yasal takip işlemleri, haciz işlemleri, kredi kartı kapatma gibi durumlarla karşılaşırsınız.

  Kredi Kartı Borcunuz Varsa Karşılaşacağınız Durumlar

  Kredi kartı borcunuzu zamanında kapatmanız finans sektöründeki puanınızın düşmemesi ve kara listeye alınmamanız için önemlidir.

  • İlk Gecikme
  • 30 Gün Gecikme
  • 90 Gün Gecikme
  • Kredi Kartı İptali
  • Ödeme Planı Talebi
  • Kara Liste
  • Haciz Süreci

  Ödemeyi geciktirmeye başladığınız ilk günden itibaren borcunuza temerrüt faizi işlemeye başlayacaktır. 60 günün sonunda KKB puanınız önemli ölçüde düşecektir.

  Kredi Kartı Ne Zaman Kapatılır?

  Bir yıl içinde en az 3 veya daha fazla borcun ödenmemesi durumunda bankanın kredi kartını kullanıma kapatma hakkı vardır. Ayrıca, arka arkaya 2 ay boyunca yalnızca minimum kredi kartı tutarını öderseniz veya kredi kartınızı 1 aydan fazla ödemezseniz, kartınız geçici olarak kapatılacaktır.

  Bu durumda karar verme yetkisi bankaya ait olduğu için bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Örneğin, genellikle minimum tutarı ödeseniz bile, bir banka kartınıza herhangi bir kısıtlama getirmeyebilirken, bir başka banka, yalnızca minimum tutarı arka arkaya iki ay boyunca yatırdığınız için kart fonksiyonlarınızı kısıtlayabilir. Bu konuda en doğru ve doğru bilgiyi işbirliği yaptığınız bankadan alabilirsiniz.

  Kredi Kartı Yasal Takibe Alındığında Ne Olur?

  Bankalar, avukatlar aracılığıyla tahsili mümkün olmayan borçluları da yasal takip prosedürüne dahil ediyor. İcra süreci yasal takip süreci ile başlar. İcra yoluyla borçludan alacak tutarı kadar mal tahsil etmek işin aslı olarak açıklanabilir. Bu süreçte bazı bankalar da borcu kapatmak veya yeniden yapılandırmak için kredi imkanı veriyor.

  Kredi Kartı Borç Yapılandırması Ne İşe Yarar?

  Kredi kartı borcunuz bütçenizi aştığında ve nasıl ödeyeceğinizi bilemediğinizde kredi kartı borcu yapılandırma seçeneğine başvurabilirsiniz. Kredi kartı ödemediğiniz zaman, banka size borcunuzu yeniden yapılandırmanızı tavsiye edecektir. Konfigürasyon seçeneğini seçtiğinizde icra dosyası için ücret borcunu ödemeyecek ve kredi kartı puanınızın olumsuz etkilenmesini engellemiş olacaksınız.

  Kredi Kartı Borcu Yüzünden Haciz Gelir Mi?

  Borcunu ödeyemeyenlerin en çok sorduğu soru bu. Bu sorunun ilk cevabı evet, maaşınıza haciz gelebilir. Ücret haczi, en yaygın borç tahsilat yöntemidir. İkinci cevap, bu haciz uygulamasında kısıtlamalar olduğu için tüm maaşlarınıza el konulamaz. Sizin rızanız olmadan maaşınızdan 1/4 oranında kesinti yapılamaz.

  Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

  Kredi kartınızın vadeli borcunun tamamını vadesinden önce ödemezseniz, yaptığınız alışverişlerde kalan borçtan uygulanan faiz, vade tarihinden itibaren başlayan alışveriş faizidir. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarı son ödeme tarihine kadar ödenmezse, asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmına uygulanan temerrüt faiz oranıdır. Bu faiz oranları merkez bankası tarafından belirlenir ve üç ayda bir ilan edilir.

  Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

  Kredi kartınızı ödemeye bir gün bile geç kalırsanız, kredi geçmişiniz ve kredi puanınız olumsuz etkilenecektir. Asgari ödemeyi 30 gün sonra yani yeni hesap kesim tarihine kadar öderseniz veya asgari ödemenin altında ödeme yaparsanız kredi kartınıza ödemeyi geciktirirsiniz. Bu durumda kredi kartı borcunuza bir aylık gecikme ve sözleşme faizi eklenecektir. Bu gecikme süresinde herhangi bir hukuki veya idari takip söz konusu olmamakla birlikte kredi sicilinize gecikme süresi olarak işlenecektir. Bu, kredi puanınızı düşürür. 

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.