Kredi Kart’ının Sadece Asgari Ücreti Ödenirse Ne Olur?

  Kredi Kart’ının Sadece Asgari Ücreti Ödenirse Ne Olur?
  03.06.2021
  161
  A+
  A-

  Kredi kartı kullanımı, son zamanlarda %85 oranında artış göstermeye başladı. Özellikle pandemi döneminde nakit para kullanımı yerine kredi kartı tercih edilmeye başlandı. Kredi kartıyla alışveriş yapan kişiler, aylık olarak borçlarını ödemek zorundadır. Borcun tamamını ödeyemeyen kart kullanıcıları, asgari ödeme yapabilirler. Asgari ödeme, normal kart borcunun belli bir kısmıdır.

  Asgari Ödeme Nedir?

  Kredi kartlarındaki asgari ödeme, minimum ödeme tutarıdır. Kartın tam borcunu ödeyemeyen kullanıcılar, asgari tutardaki borcu ödeyebilirler. Eğer asgari ödeme yapılmaz ise kartın borcu gecikmeye girmiş olur.

  Asgari ödeme oranı %20 oranıyla belirlenir. 500 TL kredi kartına borcu olan kullanıcının asgari ödemesi bu tutarın %20’si alınarak belirlenir. 500 TL kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 100 TL’dir.

  Sadece Asgari Borç Ödenirse Ne Olur?

  Asgari borcun ödenmesi o ay için ekonomik bir seçimdir. Lakin bir sonraki ay için dezavantajlar sunar. Kredi kartının sürekli olarak sadece asgari tutarını ödeyen kişiler, normal borçlarının üzerinde bir borçla karşı karşıya kalırlar.

  Sadece asgari borç ödenirse olacaklar;

  • Mevcut borç tutarını artırır.
  • Asgari ödendikten sonra kalan borca faiz işlenir.
  • Her ay asgari ödeme tutarı artmaya başlar.
  • Kartın toplam limiti sürekli dolu kalmaya başlar.

  Her ay sadece asgari tutarın ödemesi kart için bu dezavantajları sunar. Her ay asgari tutarda ödeme yapan kişilerin kartlarının limiti dolar ve bir süre sonra alışveriş yapamazlar. Bunun nedeni her ay işleyen faizdir. Asgari tutar ödendikten hemen sonra kalan borca faiz uygulanır. Bu da kartın bir süre sonra kullanılmasını engeller.

  Asgari Tutar Ödeyerek Borç Biter Mi?

  Asgari tutar ödeyerek kredi kartının borcunun kapatılması son derece zordur. Eğer bir yandan harcama yapıp bir yandan asgari tutar ödüyorsanız bu kartın borcunun kapanması imkansızdır. Çünkü asgari tutar ödemesi yapıldıktan sonra kalan borca banka tarafından faiz işlenir. Geriye kalan borca ise sürekli borç eklendiğinde faiz işleminde de artışlar görülür. Bu da borcun kapanmasını bir hayli zorlar. Borcu komple kapatmak veya asgari ödeme tutarının üç katı ödeme yapmak, borcun daha kısa sürede bitmesini sağlayacaktır.

  Asgari Ödeme Yapıldığında Faiz İşler Mi?

  Kredi kartı borcunun asgari tutarı ödendiği zaman geriye kalan borca faiz işlemeye başlar. Ödenen asgari tutar borçtan düşürülür. Geriye kalan paraya ise faiz uygulanır ve bir sonraki ayın ödemesi faizlenir. Sürekli olarak asgari tutar ödeyen kullanıcıların kartlarındaki borç her ay artmaya başlar. Bunun sebebi sürekli olarak işleyen faizdir. Bu faizler nedeniyle kartın borcu katlanmaya başlar.

  Kredi Kartı Asgari Tutarı Nasıl Hesaplanır?

  Asgari tutar belirlenirken karttaki borcun %20’si alınır. Bu oran kartın asgari ücretini belirler ve kullanıcıların bu oranı ödemeleri gerekir. Örneğin 1000 TL borcu olan bir kartın asgari ödemesi 200 TL’dir. 1000 TL’nin %20’si alınır ve asgari tutar belirlenir.

  Kredi Kartı Asgari Tutar Ödemezsek Ne Olur?

  Kredi kartı asgari ödemesi yapılmadığı zaman borç gecikmeye girmeye başlar. Bu da kartın bir süre sonra kullanıma kapatılmasına neden olur. Kartının kullanıma kapanmasını istemeyen kişilerin, düzenli olarak kartlarının borcunu ödemesi gerekir.

  Kredi Kartı Borcumu Erken Ödersem Ne Olur?

  Kredi kartı borcunun erkenden ödenmesinde herhangi bir mahzur yoktur. Faiz işlemeye başlanmadan kredi kartı borcunun ödenmesi kullanıcılara büyük oranda avantajlar sağlar. Özellikle asgari tutar hesaplanmadan borcun bir kısmının ödenmesi, daha düşük asgari ödeme tutarının oluşmasını sağlar. Borçların düzenli olarak ödenmesi, kart kullanıcıları için büyük avantajlar sağlar. 

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.