Mevduat Bankası Nedir? Türkiye’de ki Mevduat Bankaları

  Mevduat Bankası Nedir? Türkiye’de ki Mevduat Bankaları
  15.06.2021
  382
  A+
  A-

  Mevduat, finans hizmeti sunan bankalara belirli sürelerde yatırılan değerlerin faiz karşılığında istenildiğinde veya süre bitiminde geri alınan tüm değerleri ifade etmektedir. Mevduat finansal olarak geniş anlam ifade ediyor olsa da günümüz insanın daha çok vadeli mevduat, faize yatırma gibi kavramları kullandığı görülmektedir.

  Günümüz insanının bu kavramları mevduat yerine kullanmasının en önemli nedeni, insanlar arasında bu şekilde kabul görmesinden kaynaklanmaktadır. Mevduat kavramı farklı nakdi değerler üzerinden sağlanırken insanlar sadece paranın mevduat kavramına girdiğini düşünmektedir.

  Mevduat Bankası

  Mevduat işlemleri finansal faaliyet gösteren farklı firma ve kuruluşlar tarafından yapılıyor olmasına karşın bu konuda bankaların ilk sırada yer aldığının bilinmesi gerekir. Bankaların mevduat işlemlerinde ilk sırada yer alıyor olmasının en önemli nedeni hiç şüphesiz diğer mevduat bankası finansal kuruluşlara göre daha geniş hizmet ağına sahip olması ve diğer kuruluşlardan daha güvenilir olmasıdır. Sahibi olduğunuz mevduat değerlerinin kazanç getirmesini sağlamak için faal olan bankalardan hizmet alabilirsiniz.

  Mevduat İşlemi İçin Hangi Bankalar Tercih Edilmelidir?

  Mevduat işlemleri, varlıkların banka emanetine alınması ve banka yatırım araçlarıyla değerlendirmesi nedeniyle mevduat oranları değişken olmaktadır. Bankaların mevduat oranlarındaki değişkenlikler banka öz sermayesi, banka yatırım araçları ve banka işlem hacmi gibi etkenlere bağlıdır. Mevduat yatırımı yapmak isteyen her kişi mevduat bankası hizmet taleplerini bu kriterleri göz önünde bulundurarak yapmalıdır.

  Ülkemizde yatırımcılara mevduat imkanı sunan bankalar:

  • Akbank
  • İş bankası
  • Ziraat bankası
  • Türk ekonomi bankası
  • Vakıfbank
  • Şekerbank
  • Finansbank gibi türkiye’de ki mevduat bankaları mümkündür.

  Bankaların mevduat yatırım oranları karşılaştırılarak hangi bankanın daha yüksek mevduat oranı verdiğini görmek mümkün olacaktır.

  Mevduat İşlemlerinde Süre

  Mevduat işlemleri var olan değerlerin belli bir süre kullanılması, süre bitiminde emat edilen değerlerin mevduat kazancıyla geri alınmasıyla sağlanır. Bankalar, mevduat hizmeti sunarken farklı süre ve bu süreyle orantılı olacak şekilde değişik mevduat oranları uygular. Bu durum mevduat işlemi yapmak isteyenin mevduat tutarı ve mevduat süresine dikkat etmesi gerektiğini ortaya koyar.

  Mevduat Yatırımın Mevduat Süresinden Önce İstenilmesi

  Mevduat işlemlerinde banka mevduat talep tutarının belirlenen süreyle orantılı olarak kullanılmasına bağlı varlık sahibine kar vermektedir. Durum böyleyken varlık sahibi belirlenen süreden önce emanet ettiği varlıkları Türkiye’de ki mevduat bankaları belirlediği şarta bağlı bir kar ödemesi yapamayacaktır. Çünkü banka diğer tüm bankacılık ürünlerinde olduğu gibi bu hizmette de bir sözleşmeye bağlıdır. Bu nedenle yatırımcı, mevduat varlıklarını emanet etmeyi ve geri istemeyi belirlenen süre içerisinde yapmalıdır.

  Mevduat İşlemlerinde Bankaya Emanet Edilen Varlık Miktarının Önemi

  Mevduat işlemlerinde bankaya emanet edilecek varlığın miktarı, kar açısından önem taşır. Çünkü yüksek varlığı emanet alan banka, yüksek sermayeye sahip olacak ve değerlendirdiği emanete oranla daha fazla kar oranı ödeyecektir. Bu açıdan bankaya mevduat yatırımı yapmak isteyenler ne kadar çok varlık emanet ederse o kadar çok kazanacaktır.

  Farklı Bankalardan Aynı Anda Mevduat Yatırımı Yapmak

  Mevduat yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların sıkça merak ettiği, aynı anda farklı bankalara mevduat yatırımı yapma imkanının olup olmadığıdır.

  Her bankanın müşteri sözleşmesi birbirinden bağımsız olduğundan ayrı ayrı birden fazla bankada mevduat yatırımı yapmak mümkündür. Farklı banka üzerinden mevduat yatırımı yapmak aslında yatırımcısı için avantaj sağlayabilir.

  Özetle mevduat yatırımı yapacakların varlık, varlık miktarı, süre, banka mevduat oranı gibi değişkenleri mevduat yatırımı yaparken göz önünde bulundurması büyük fayda sağlayacaktır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.