Taşıt (Araç) Kredisi Nasıl Çekilir? (Dikkat Edilmesi Gerekenler)

  Taşıt (Araç) Kredisi Nasıl Çekilir? (Dikkat Edilmesi Gerekenler)
  11.06.2021
  249
  A+
  A-

  Günümüzde araç sahibi olmak için çoğu insan araç kredisi kullanıyor. Araç almanın en elverişli yollarından biri hiç kuşkusuz uygun kredi seçeneklerini kullanarak kredi almaktır. Fakat araç almayı düşünen kişiler araç kredisi detaylarını ve uygun kredi seçeneklerini araştırarak taşıt kredisi çekebilirler.

  Bu konuda bankaların uygun kredi seçeneklerini değerlendirmeleri sağlıklı olur. Her kredi türünde olduğu gibi elbette taşıt kredisi seçeneklerinde farklı avantajlar söz konusudur.

  Ancak araç satın alırken bankaların taşıt kredisinde müşterilerine sunmuş olduğu kriterler ve bilinmesi gereken detaylar vardır. Bu detaylar dikkate alınarak hareket edilmesi gerekir.

  Taşıt Kredisi Alırken Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

  Taşıt kredisi alırken özellikle bankaların müşterilerine sunmuş olduğu birtakım seçenekler mevcuttur. Öncelikle kişinin taşıt kredisi kullanmadan önce krediyi sıfır km araçlar için mi yoksa ikinci el araçlar adına mı kullanacağına karar vermesi gerekir.

  Taşıt kredisi sıfır araçlar için kullanılabildiği gibi aynı zamanda ikinci el araçlar için de kullanılabiliyor. Fakat aracın özelliklerine bağlı olarak kredi başvurularında istenen kriterler farklılık gösterebilir.

  Sıfır araçlar için özellikle bankaların belirlemiş olduğu kredi geri ödeme türü veya faiz oranları farklılık gösterebiliyor. Kredilerin geri ödemesi genellikle 60 ay ile sınırlandırılmıştır.

  Bankalar Araç Kredisi İçin Kişilerden Hangi Belgeleri İster?

  Bankalardan alınacak olan taşıt kredisi için her banka farklı kredi seçenekleri sunar. Dolayısıyla araç alacak olan kişinin peşinat tutarını hazırlayıp o şekilde bankaya müracaat etmesi uygun olur. Bankalar taşıt kredisi çekecek olan müşterilerine genel manada bakacak olursak aynı belgeleri talep eder. Bu durum tüm bankalarda böyle olmakla beraber bazı durumlarda farklılık gösterebilir.

  Genellikle bankalar taşıt kredisinde müşterilerinden şu belgeleri talep ederler:

  • Kimlik belgesinin aslı, fotokopisi
  • Noter onaylı satış sözleşmesi
  • İkametgah belgesi
  • Kredi çekecek olan müşterinin birkaç ay içinde ödemiş olduğu son faturalardan biri
  • İkinci el araçlar için satış yapan kişiye ait olan motorlu taşıt tescil belgesi
  • Araç ruhsatı

  Bu belgelerin yanı sıra kredi çekecek olan emekli vatandaşlar için emeklilik belgesi, çalışanlar için ücret bordrosu, serbest meslek sahipleri için ise vergi levhası şartı aranıyor.

  Araç Kredisini Tüzel Şirket Adına Alacakların Bilmesi Gerekenler

  Gerek ikinci el ya da sıfır araç olsun taşıt kredisini bir kurum için alacak olan kişilerin bilmesi gereken detaylar şöyledir:

  • İmza sirküleri
  • Gelir tablosu
  • Vergi levhasının fotokopisi
  • Şirkette %25 oranından fazla hissesi olan hissedarların kimlik fotokopisi
  • Son dönemi içeren mizan tablosu

  Bu belgeler eksiksiz olarak bankaya kredi başvurusunda teslim edilmelidir.

  İkinci El Otolar İçin Taşıt Kredisi Detayları Nelerdir?

  İkinci el araçlara kredi çıkabilmesi için aracın yaşının en fazla 10 olması gerekir. Dolayısıyla her ikinci el otoya taşıt kredisi çıkmaz. Tüm detaylar için bankaların taşıt kredisi detayları incelenebilir.

  Taşıt Kredisi İle İhtiyaç Kredisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Kişiler taşıt kredisi alırken almak istedikleri aracın türüne, yaşına uygun taşıt veya ihtiyaç kredisi çekebiliyorlar. Kişinin almak istediği araç için ne kadar bütçe ayırdığıyla ilgili bir durum olan kredi seçeneği tamamen kişinin kendisine kalmıştır.

  Elbette gerek taşıt kredisi olsun gerekse ihtiyaç kredisi olsun birtakım avantajlar ve dezavantajlar söz konusudur. Genellikle araç almak isteyen kişilere bankaların belirlemiş olduğu ihtiyaç kredisi tutarı 50.000 TL’dir. Fakat araç kredisi için böyle bir sınırlama söz konusu değildir. Ayrıca taşıt kredisi için belirlenen faiz oranları diğer kredi türüne göre düşüktür.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.