Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

  Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?
  08.03.2021
  421
  A+
  A-

  Günümüzde çoğu insan banka kredisine ihtiyaç duymaktadır. Gerek birikmiş sermaye olmamasından dolayı gerekse birikimin yetersiz kalmasından dolayı insanlar kendilerine yeni finansal kaynaklar yaratma ihtiyacında kalıyorlar. Bu durumda da bankalar insanların ihtiyaçlarına cevap veriyorlar.

  Kredi Türleri Nelerdir?

  Günümüzde insanların ihtiyaç gruplarına göre çok sayıda farklı kredi türü mevcuttur. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, ticari faaliyet kredisi, konut yenileme kredisi ve birazdan değineceğimiz taşıt kredisi de bu kredi türlerinden sadece birkaçıdır. Bu kredi türleri amaca göre vade sayısı, sunulan finansman desteği, faiz oranı gibi birçok değişkenlik göstermektedir.

  Herhangi Bir Krediye Başvurmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

  Şüphesiz ki en büyük şart reşit olmaktır yani yasal olarak 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Aksi halde hiçbir kredi teklifinden yararlanmak mümkün değildir. Bunlara eş olarak kredi talebini ilgilendiren en büyük etmenler belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olmak, findeks notu olarak geçen bireysel kredi notu ve sigortalı iş kaydıdır. Bankalar bu şartlara çok dikkat ederler çünkü müşteriye verecekleri kredinin ödeme planına sağdık bir şekilde geri dönüşünü almak isterler. Bu yüzden de kişinin iş durumunu, gelir düzeyini ve sigorta durumunu göz önünde bulundurarak talebin onayına veya teklif düzeyine karar verirler.

  Taşıt Kredisi Nedir? Sıfır Km Araç ile İkinci El Araç Teklifleri Arasında Ne Gibi Bir Fark Vardır?

  Taşıt kredisi, sıfır km veya ikinci el araç alacak kişiler için sunulan bir kredi türüdür. Satın alınacak aracın sıfır km olması veya ikinci el olması durumuna göre şartlar ve teklifler farklılık göstermektedir. Buna örnek olarak sıfır km bir aracın güncel piyasa değeri üzerinden %70 ila %90 arasında bir finansman sağlanırken ikinci el araç alımında ise satın alınacak aracın kasko değerine göre teklifler sunulmaktadır.

  Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunluluğu Var Mı?

  Günümüzde kredi işlemleri ile ilgili yasa ve yönetmelikler göz önüne alındığında hiçbir kredi işleminde devlet tarafından yapılan bir hayat sigortası dayatması yoktur lakin bankalar ödeme konusunda kendini güvenceye almak ve yaşanacak bir vefat durumunda zararın tanzimi için müşterilerinden hayat sigortasını istemektedirler. Hayat sigortası, yaşanacak bir vefat durumunda vefat eden şahsın vasisi için de büyük bir avantaj sağlar. Vefat eden şahsın bütün maddi yükümlülüğü sigorta firması tarafından karşılanacak ve yasal vasi de zan altında kalmayacaktır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.